
A botanika (másnéven: növénytan) a növények rendszerezésével, anatómiájával, működésével és ökológiájával foglalkozó biológiai tudományág.
A botanika részterületei
Növényrendszertan (phytosystematica)
Mind az élő, mind a kihalt növényeket rang szerint csoportosított rendszerbe állítja, mégpedig oly módon, hogy abban kifejeződjenek az egyes csoportok rokonsági kapcsolatai.
Növényszervezettan (phytoanatomia)
Feladata a növények testfelépítésének, szervezetének vizsgálata és leírása. Mivel a növény külső alakját tulajdonképpen az összes szerve (ami max. 5) határozza meg, igen szorosan összefügg az alaktannal (morphologia). A növényszervezettant alapvetően három altudományra, tudományterületre osztják fel:
- Növénysejttan (phytocytologia)
- Növényszövettan (phytohystologia)
- Növényszervtan (phytoorganologia)
Növényélettan (phytophysiologia)
A növények szervezetének működésével foglalkozó növénytani (botanica, botanika) tudományág. Mivel a növény életműködése szorosan összefügg a szervezeti felépítésével, és annak ismerete nélkül megértése lehetetlen, a növényszervezettan (phytoanathomia, phytomorphologia, fitoanatómia, fitomorfológia) és a növényélettan szorosan összefügg egymással, a két tudományt együtt általános növénytannak szokás nevezni. A növényélettan tulajdonképpen két nagy területre oszlik – bár ez nem egységes az egyes fiziológiai munkákban:
-
Anyagcsereélettan:
ennek kutatási területe a növények anyagcserefolymatainak vizsgálata. Alapvető foglalkozik a fotoszintézis biokémiájával, a növények táplálkozásával, heterotróf folymataival, anyagszállításával (a víz- és asszimilátumtranszport biofizikája és kémiája), a növények légzésével, párologtatásával, a raktározási folymatokkal és a kiválasztás különféle módjaival.
-
Növekedés- és fejlődésélettan:
a növények növekedésével és fejlődésével foglalkozó tudományterület. Határt von a növekedés és fejlődés fogalma között, meghatározza a differenciáció fogalmát. A növekedés lefolyását, biokémiáját és biofizikáját tanulmányozza. Foglalkozik a növekedés és fejlődés külső (környezetei) és belső tényezőivel (növényi hormontan). Kitér az öregedés és nyugalom élettanára, a szaporodásélettanra, a ontogenetikára (ontogenetica, egyedfejlődéstan), a csírázás bonyolult fiziológiájára és a speciális növényi növekedésre, a növényi mozgásokra, azaz az ingerélettanra.
Növényföldrajz (phytogeographia, geobotanika
A növényfajok és növényzeti típusok földrajzi elterjedésével foglalkozó tudományág, a botanika és a természeti földrajz határterülete és egyúttal az életföldrajz (biogeográfia) résztudománya.
- Megkísérli feltárni és értelmezni a biológiai diverzitás mintázatait.
- Vizsgálja az egyes növények (és rendszertani egységeik) egykori és mostani megoszlását a Földön.
- Meghatározza azt, hogy az egyes növénytípusok (taxonok, élet- vagy növekedési formák) milyen gyakran és hol fordultak, fordulnak elő.
Ennek megfelelően három alapvető folyamata:
- az evolúció,
- a kihalás és
- a szétterjedés.
Részterületei
-
I. Florisztika:
felsorolja az egyes fajok lelőhelyeit, elemzi az egyes területek flórájának összetételét
-
II. Fiziognómiai növényföldrajz:
leírja a Föld egyes területeinek vegetációját (növénytakaróját), kis léptékben (a formációkkal és formációcsoportok szintjéig) jellemzi a vegetációt.
-
III. Areálgeográfia (chorológia):
ábrázolja az egyes fajok és növénytársulások elterjedési területeit, vizsgálja a fajok elterjedésének törvényszerűségeit.
-
IV. A fejlődéstörténeti növényföldrajz
azt vizsgálja, milyen volt, hogyan változott a növényzet a földtörténet különböző korszakaiban.
-
V. Növénytársulástan (fitocönológia)
A vegetációt részletesen, az asszociációk, szubasszociációk szintjéig a növénytársulástan (fitocönológia) írja le.
-
VI. A populációdinamika
a populációk viselkedésének törvényszerűségeit vizsgálja (részben statisztikai módszerekkel). Oknyomozó jellege miatt az ökológiához közelít.
Növénytársulástan (phytocoenologia)
A vegetáció részletes jellemzésével (a növénytársulások és alegységeik elkülönítésével, leírásával) foglalkozó tudományág. Gyakran használ statisztikai módszereket. Részben oknyomozó jellegű, ezért az ökológiával rokon tudomány a növényföldrajz (fitogeográfia) és a társulástan (cönológia) határterületén.
Növényi ökológia (phytooecologia)
A természet 2 összetevője, az élőlények és környezetük összetett, dinamikus, egymástól kölcsönösen függő és összekapcsolódó rendszert alkotnak. Az ökológia azokkal az alapelvekkel foglalkozik, melyek az élőlények és környezetük rendszerében fellépő kölcsönhatásokat szabályozzak. Feladata a növénypopulációk, társulásaik és ökoszisztémáik szerkezetének és működésének limitáló és/vagy kényszerfeltételek közötti viselkedésének a tanulmányozása és leírása.
Forrás:
- http://hu.wikipedia.org/wiki/Botanika
- Tuba-Szerdahelyi-Engloner-Nagy: Botanika I-III.
-
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni