A pozsgás növények gyűjtői sok-sok növényvédelmi problémával találkoznak, melynek során nem könnyű eldönteni mi okozza a tünetet vagy tüneteket, nem könnyű választ adnunk arra sem, hogy mivel, mikor és hogyan védekezzünk eredményesen. Ezen szeretne segíteni a Dr. Némethy Zsuzsanna és Ficzere Miklós közötti megbeszélések alkalmával kialakult, és a Magyar Kaktusz és Pozsgás Társasággal létrejött együttműködés, melynek keretében Önök kérdeznek, a Növényorvos válaszol. Az alábbiakban bemutatkozik Növényorvos szaktanácsadónk.
Nevem: Dr. Némethy Zsuzsanna ny. egyetemi adjunktus, egyéni vállalkozó. Végzettségem: okleveles kertészmérnök, okleveles növényvédelmi szakmérnök. Harminc éve dolgozom a kertészmérnöki és agrármérnöki felsőfokú (egyetemi) oktatásban. Azóta oktatom a Növénykórtan és Növényvédelem tantárgyakat kertészmérnök hallgatók részére. Az oktatás mellett munkahelyemen - a Budapesti Corvinus Egyetem, korábbi neve Kertészeti- és Élelmiszertudományi Egyetem - Növénykórtani Tanszéken a dísznövények vírusos betegségeinek kutatásával is foglalkozom. Az oktatási és kutatási munka kiegészítéseként növényvédelmi szaktanácsadást folytatok a hozzánk forduló termesztők, gazdák és hobbikertészek részére évek óta.
Tagja vagyok a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara Budapest-fővárosi szervezetének.
A FVM szaktanácsadói névjegyzékébe 11075-20/2006. számon felvételt nyertem a növényvédelem szakterületre.
- A növényvédelmi szaktanácsadási munka mindig beteg növényből vett friss minta vizsgálata alapján történik, esetenként laboratóriumi, mikroszkópos megfigyeléssel kiegészítve.
- A szaktanácsadás kiterjed az ok, okok meghatározására, a védekezés lehetőségére, kémiai védekezésnél a hatékony növényvédő szer megnevezésére.
Ha növényén észlelt elváltozásával, betegségével kapcsolatban kérdést kíván feltenni, azt ebben a rovatban teheti meg. A kiváltó ok meghatározásához az Ön segítsége is szükséges.
Kérem, jellemezze:
- az észlelt tüneteket (az elváltozás színét, méretét, alakját, mozgó állatok előfordulását),
- a növény tartási körülményeit és annak változását,
- a már megtörtént kémiai kezelést, ill. kezeléseket (növényvédő szer neve, töménysége, alkalmazás módja),
- és amit még fontosnak ítél.
A diagnózis megalapozásához javaslom a beteg növény tipikus elváltozását bemutató felvétel (fénykép) csatolását.
Kérdezzen Ön is!
-
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni