Jelentősebb magyar gyűjtők és tudósok.
- Agócs György:
- 1959-ben született. Kaktuszgyűjtő és termesztő. Színvonalas kaktusz- illetve Rebutia szakgyűjtemény tulajdonosa.
- Dr. Agócsy Pál:
- Kaktuszgyűjtő. Egy időben a Kaktusz Világ szerkesztője. Rendszeresen publikált folyóiratokban.
- Augusztinyi Béla:
- 1925-. Edelényi kaktuszgyűjtő. A ritka kaktuszok elismert hazai gyűjtője és szaporítója. A nagyvirágú Mammillaria-k kedvelője. A MKOE alapító tagja. Anisits János Dániel Emlékérem kitüntetettje 2000-ben. Több gyakorlatias témájú cikk szerzője.
- Balogh László:
- 1942-2004. Budapesti kaktuszgyűjtő és kaktuszkertész. 1965-től gyűjtötte a kaktuszokat és a pozsgásokat, 1980 óta főállású kaktuszkereskedő. Tagja volt a Csili-nek, a MKOE-nak és a MKSZKE-nek. 5 alkalommal gyűjtött Mexikóban, 1-1 alkalommal az USA-ban és Dél-Amerika (Argentina, Bolivia, Chile) kaktuszos vidékein. Utazásai során szerzett élményeit újságcikkeken és előadásokon keresztül megosztotta a hazai kaktuszosokkal. Jelentősen hozzájárult a magyar kaktuszgyűjtők növényanyagának fejlesztéséhez, a kaktuszok és pozsgások hazai elterjedéséhez. 2001-ben Anisits János Dániel Emlékérem kitüntetettje.
- Barna János:
- 1973-. Szegedi informatikus, kaktuszgyűjtő. A télálló kaktuszok jeles hazai ismerője. Több cikket közölt a Kaktusz-Világban és a Debreceni Pozsgástár–ban. 1997-ben az USA déli államaiban tett gyűjtő utat, Balogh László és Bácskai Tamás társaságában. A Kaktusz-Világ folyóirat szakmai lektora.
- Bartalis Imre:
- -1981. Kaktuszgyűjtő. A Csili Kaktuszos Szakkör elnöke volt. A szakkör időszakos folyóiratát szerkesztette.
- Békefi József:
- 1969 - 1986 óta gyűjti a kaktuszokat. Jelentős Melocactus szakgyűjteménnyel, s mellette Discocactus és Ferocactus állománnyal is rendelkezik. 2004-től a MKOE elnöke. 2005-ben Peruban, 2006-ban Kubában vett részt kutató és gyűjtőúton.
- Budai Ferenc:
- Miskei kaktuszgyűjtő, jelentős vegyes gyűjteménnyel, mexikói gyűjtőúton vett részt.
- Cserháti György:
- 1920-1992. Okleveles mezőgazdasági mérnök, tanár. A Csili, majd a MKOE tagja, s ez utóbbinak a főtitkára is volt. Beszélt németül, és a szláv nyelveken, valamint arabul. A MKOE szervezési alelnökeként is tevékenykedett. 1986-ban Tamás Gyulával megalapította a Magyar Kaktusz- és Szukkulenskedvelők Egyesületét, melynek elnöke is volt. Részt vett a Tövisek című újság szerkesztésében.
- Debreczi Zsolt:
- 1941-. Botanikus, terepkutató. A télálló kaktuszok és örökzöldek ismerője. Az USA déli államaiban gyűjtött. A Télálló kaktuszok és pálmaliliomok című könyv szerzője. Opuntia faj viseli a nevét.
- Epresi László:
- 1935-. Komáromi kaktusz- és pozsgásgyűjtő (1953-tól). 1963-tól a Csili tagja volt, majd 1971-ben a MKOE alapító tagja. Kiterjedt cseh és szlovák gyűjtői kapcsolattal rendelkezik. 2007-ben Anisits János Dániel Emlékérem díjazottja.
- Farkas János:
- 1925-. Izsáki kaktuszgyűjtő. MGTSZ főkönyvelő. 1953-tól gyűjti a kaktuszokat, s Kelet-Európa egyik legnagyobb és legismertebb kaktusz-magángyűjteményét hozta létre. Külföldről beszerzett magokról szaporított növényeivel nagyban elősegítette a hazai kaktuszos mozgalom fejlődését, színvonalának emelését. Izsáki gyűjteménye a hazai kaktuszgyűjtők „zarándokhelyévé” lett az évek során. Több alkalommal publikált hazai szakfolyóiratokban. Tapasztalatit megosztotta a gyűjtőtársaival, s vált a kaktuszgyűjtők legtiszteletreméltóbb tagjává. 1996-ban Anisits János Dániel Emlékérem elismerésben részesült.
- Fegyverneki Frommer István:
- Kaktuszgyűjtő és szakíró. Az 1930-as, 40-es években rendszeresen jelentetett meg cikkeket a kaktuszok és pozsgások gyűjtésével, tartásával, kultúrájával kapcsolatban. Ezen kívül a Magyar Rádióban is tartott előadás sorozatot e témákban.
- Fekete József:
- 1842-1906. A Budapesti Egyetemi Botanikus Kert kaktuszgyűjteményének gondozója.
- Ficzere Miklós:
- 1952-ben született. Debreceni kaktuszgyűjtő. Kertészmérnök. MKOE és a MPKE tagja. Példásan rendezett kertjében a kaktuszokon kívül sásliliomok, íriszek, alpesi növények, stb. találhatóak nagy számban. A télálló kaktuszok és pozsgás növények körében kiemelkedő gyakorlati és elméleti tapasztalatokkal rendelkezik. 2006 óta a Debreceni Pozsgástár főszerkesztője.
- Fierer Kelemen László:
- Magyarország egyik legjelentősebb kaktuszgyűjteményének tulajdonosa. Családjával kaktuszok és pozsgás növények kereskedésével foglalkozik. Kiemelkedő szerepet tölt be a ritka és különleges fajok hazai elterjesztésében. Többször viselt tisztséget a MKOE-ben.
- Gaál József:
- 1893-1990. Az 1930-as évektől gyűjtötte a kaktuszokat. Kiemelkedő gyűjteményt tartott fent. Pápán létrehozott gyűjteményét, a világháború után sikerült részben megőriznie és átmentenie a gyáli gyűjteményébe. A magyar kaktuszgyűjtők „Nagy Öregje”. Jelentősen hozzájárult a hazai gyűjtői kör bővüléséhez. A szaporító munkáján túl, ehhez még hozzájárult szakértelme közreadásával is.
- Dr. Gellén János:
- 1937- Orvosprofesszor. Szegedi kaktuszgyűjtő. Dél-Amerikában tett körutazásáról több előadást tartott, és arról cikkekben is beszámolt a hazai szakfolyóiratokban. Számos elméleti cikk szerzője.
- Gonda István:
- 1954- . Mezőtúri kaktuszgyűjtő és ismert kaktuszkertész, jelentős vegyes összetételű gyűjteménnyel. Több újságcikk szerzője. Kaktuszgyűjteményén kívül jelentős, e témába vágó bélyeg-, szakfolyóirat-, és szakkönyv-, és jelvény gyűjteményt hozott létre. 2009-ben Anisits János Dániel Emlékérem elismerésben részesült.
- Hegyi Attila:
- Tolna megyei Várong községben élő kaktusz és pozsgásgyűjtő, jelentős gyűjteménnyel.
- Hubai István:
- 1933-. Kertész és kaktuszgyűjtő. Jelentűs gyűjteménnyel rendelkezett, melyet 1957-től alakított ki. Kimagasló ismerője az egyes nemzetségek tartási igényeinek és szaporítási feltételeinek. 2008-ban Anisits János Dániel Emlékérem kitüntetésben részesült.
- Jenei Margit:
- 1901-1983. Kaktuszgyűjtő. A Csili és a MKOE tagja.
- Kern Péter:
- 1921-2003. A 1964-ben alakult Csili Növénykedvelő Szakkör alapító tagja. 1971-től a MKOE alapító tagja és első elnöke két választási cikluson keresztül. 1986-1991 között ismét a MKOE elnöke. 50 éves kaktuszgyűjtői múltjával egyedül áll a hazai kaktuszgyűjtők között. 1973-tól az I.O.S. tagja. Egy időben a Kaktusz Világ főszerkesztője. A MKOE tiszteletbeli elnöke. 6 alkalommal járt gyűjtőúton Mexikóban és Dél-Amerika Kaktuszos lelőhelyein. Több cikk szerzője. 1997-ben a MKOE Anisits János Dániel Emlékérem kitüntetésben részesítette.
- Kéri Gyula:
- Budapesti építészmérnök a XX. század első felében. Felvidéki kapcsolata révén gazdag kaktuszgyűjteményt hozott létre. Az Cereus cv. hungaricus kinemesítője. A gyűjteményéből származó magoncokat terjesztette a hazai kaktuszkedvelők között.
- Dr. Kiss József:
- 1916-1999. Szombathelyi állatorvos. Kaktuszgyűjtő. 1992-ben Anisits János Dániel Emlékérem elismerésben részesült. Jelentős gyűjteményét családja megbontatlanul adta el Orosházára Tóth Tibor részére.
- Kiss Lajos:
- 1965-től kaktuszgyűjtő. A MKOE tagja.
- Kondér István:
- 1897-1975. Mérnök, földmérő. Neves magyar gyűjtő és szakíró. 1926-1960-ig az egész országban végzett földmérési munkálatokat. 50 évig gyűjtötte a kaktuszokat. Az I.O.S. első magyar tagja. A Csili Kaktuszkedvelő Szakkör vezetője volt. A Trichocereus spachianus cv. 'Hungaria' leírója.
- Kocsis Ferenc:
- Székesfehérvári kaktuszgyűjtő, 1998-ban Anisits János Dániel Emlékérem Elismerésben részesült.
- Kovács László:
- Nyíregyházi tanár. Kaktuszgyűjtő. A MKOE nyíregyházi csoportját vezette. Mammillaria szakgyűjtemény birtokosa.
- Kunkli Ferenc:
- -1973. Kaktuszgyűjtő, különösen az Astrophytum és cristata gyűjteménye volt jelentős.
- Légrádi Miklós:
- 1937-2008. 1962-ben lett tagja a Csili Kaktuszkedvelők Szakkörébe. A MKOE alapító tagja. Jelentős kaktuszgyűjteménnyel rendelkezett, melyet családja tovább gondozza.
- Laszlovszky Imre:
- 1932-. Kaktuszgyűjtő. Sokáig volt a MKOE magfelelőse. 2007-ben elismerve az Anisits János Dániel Emlékéremmel.
- Lejtovicz László:
- 1997-ben hunyt el. Kaktuszgyűjtő, aki szaporítással is foglalkozott, s ezzel jelentősen hozzájárult a hazai gyűjtemények faj-azonos növényanyagának bővítéséhez. Ehhez külföldről importált magokat. Az Anisits János Dániel Emlékérem kitüntetettje 1994-ben.
- Libnár Antal:
- 1931-. Kaktuszgyűjtő. A MKOE alapító tagja, első vezetőségének főtitkára volt. 2 alkalommal volt gyűjtői úton Mexikóban. Jelentős Ferocactus és Gymnocalycium szakgyűjteménnyel rendelkezett. Dél-Amerika legszebb kaktuszai (2003) címmel monográfiát jelentetett meg a Gymnocalycium nemzetségről, majd 2009-ben társszerzőként részt vett a Hordókaktuszok-A Ferocactus nemzetség könyv kiadásában. Anisits János Dániel Emlékérem kitüntetettje (2004).
- Libnárné Herczeg Ilona:
- 1938-. Kaktusz-, és pozsgásgyűjtő. 1985-től MKOE tagja, jelenleg annak gazdasági vezetője, lelkes aktivistája, szervezője a kiállításoknak. Tevékenyen részt vesz a MKOE Érdi Csoportjának a munkájában. Ezen kívül tagja az erdélyi kaktuszgyűjtők csoportjának és a Magyar Orchidea Társaságnak.
- Dr. Ludmány Gyula:
- 1983-bam hunyt el. MÁV jogtanácsos, nyugalmazott ügyész. Kaktuszgyűjtő. A MKOE alapító tagja, ügyvédje.
- Lukoczki Zoltán:
- 1957-. Kaktuszgyűjtő. Az Alba-Flora kiadvány egyik alapítója, s 1996-2000 között annak szerkesztője (1998-2000 között Alba-Flóra - Kaktusz-Világ néven jelent meg). 2001-től a MKOE főtitkára. 2009-ben Anisits János Dániel Emlékérem elismerésben részesült.
- Mánfai Gyula:
- 1948-. Kaktuszgyűjtő. A 1972 óta a MKOE tagja, melynek hosszú évekig a magfelelőse is volt. Jelentős Gymnocalycium szakgyűjtemény tulajdonosa, jeles és kiemelkedő hazai ismerője e nemzetségnek. 1998-2003 között az Alba-Flóra-Kaktusz-Világ, (2000-től Kaktusz-Világ) Anisitsianum mellékletének (időszakos kiadvány) szerkesztője. 2000-2004 között a Kaktusz-Világ felelős főszerkesztője. Anisits János Dániel Emlékérem kitüntetettje 1995-ben.
- Menyhárd János:
- 1938-1987. 1960-tól gyűjtötte a kaktuszokat. A 1962-től a Csili, 1971-től a MKOE tagja. Főképp csilei kaktuszokat gyűjtött. Több kiállításon is díjat nyert kollekciójával.
- Dr. Mészáros Zoltán:
- 1936- . Egyetemi tanár. 1986-ban kandidátus fokozat birtokosa. 1992-től a MTA doktori cím birtokosa. Munkája révén 1984-től a Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetemen tanított. Kutatott Kubában (1974-75.), Mexikóban (1984.) Több Melocactus faj megtalálója és leírója: Meloctus borhidii, radóczii, nagyi, acunai v. laguanense, harlowii f. candida. A Kaktusz-Világ szerkesztő bizottságának tagja. 2001-2004 között a MKOE elnöke, majd tiszteletbeli elnöke. Könyvet írt Szabó Dezsővel, Törpe kaktuszok (1971), valamint önállóan Virágzó kaktuszok (1969), és Kaktuszok között (2006) címmel.
- Molnár Imre:
- 1936-2007. Mély-, út-, vasút-, hídépítő technikus. 11 évig építésvezető. Versenyszerűen sportolt, mint súlyemelő. Kaktusz és pozsgás növényeket gyűjtött. A DKKE (később MPKE) alapító tagja. Megalapításától a Debreceni Pozsgás-tár szerkesztő bizottságának tagja. Az egyesület és az újság lelkes és hozzáértő szervezője. Mint az egyesület belföldi és külföldi kapcsolatok referense útjára indította és szervezte az iskolaprogramot, mely hivatott biztosítani a kaktuszgyűjtők utánpótlását, és az ismeretterjesztést a tanuló ifjúság körében. Elévülhetetlen érdemeket szerzett az egyesület könyvtárának létrehozásában. 2004-ben Anisits János Dániel Emlékérem elismerésben részesítette a MKOE.
- Nagy Imre:
- 1928-2008. Kaktusz és pozsgás növények gyűjtője. Jelentős Euphorbia gyűjteménnyel rendelkezett.
- Nagy Kálmán:
- 1912-1991. Túrkevei kaktuszgyűjtő volt. A MKOE alapító tagja.
- Nagysurányi Miklós:
- 1932-1993. Vegyész. Kaktuszgyűjtő, jelentős Mammillaria szakgyűjteménnyel rendelkezett. A Csili és a MKOE tagja. Rendszeresen publikált a Kaktusz-Világ-ban. 1988-tól írta és vezette a MKOE Mammillaria Szakcsoport tájékoztatóját, a „Polyedra”-t. A Kertészeti Egyetem Kísérleti Üzemének kaktuszgyűjteményét is gondozta. Jelentős hagyatékát, mely a Mammillaria nemzetséget ölelte át, Szutorisz Gyula ápolta, aki nem hagyta azt a feledés homályába merülni.
- Dr. Nemes Lajos:
- 1935-ben született. Végzettsége okleveles kertészmérnök. 1954-óta foglalkozik kaktuszokkal, 1960-óta rendszeresen publikál kaktuszokkal foglalkozó szakmai közleményeket.1962-ben megalapította a Debreceni Kaktuszkedvelők Szakkörét.1971-1992-ig évenként rendszeresen szervezett kaktuszkiállításokat a Debreceni Virágkarnevál programjaként. 1976-ban szerzett doktori címet „Kaktuszok oltása” c. értekezésével. Szerkesztette a Debrecenben megjelent Kaktuszkedvelők lapja, majd a Kaktuszkedvelők tájékoztatója, később a Kaktusz-Világ című szakmai ismeretterjesztő folyóiratokat. Szabó Dezsővel közösen írt munkájuk KAKTUSZOK címmel 1981-ben jelent meg, átfogó képet adva az addig ismert nemzetségekről, és fajokról, növényföldrajzi elterjedésükről. Ugyan ezen címen önálló munkája jelent meg 1991-ben. Nyugállományba vonulása (1995) után Szomódon telepedett le és itt alapította meg mostani saját gyűjteményét 1996-ban. Az MKOE elnöksége 1995-ben Anisits János Dániel Emlékéremmel tüntette ki, elismerve addigi szakmai munkásságát. 1996-ban a debreceni Magyar Pozsgás- és Kaktuszgyűjtők Egyesülete tiszteletbeli tag címmel tüntette ki. Napjainkban is rendszeresen publikál az MKOE és az MPKE egyesületi szaklapokban. Kaktuszokkal foglalkozó közleményeinek száma 100 körül van.
- Papp István:
- 1955-ben született. Szegeden élő kaktuszgyűjtő és kereskedő. Faj-gazdag és kiválóan rendezett, példás kondícióban tartott kimagasló gyűjteménnyel rendelkezik. A családi vállalkozásban termesztett pozsgások és kaktuszok keresett portékái a vásároknak és kiállításoknak.
- Papp László:
- 1958-. Biológus, botanikus. A Debreceni Egyetem Botanikus Kertjének főmunkatársa, kaktuszgyűjteményének kusztosza (tudományos felügyelője), 2005-től a kert igazgatója. A Magyar Kaktuszgyűjtők Országos Egyesületének 1973-tól tagja, a Debreceni Kaktuszgyűjtők Közhasznú Egyesületének (létrehozva 1995-ben, amely 1998-tól Magyar Pozsgásgyűjtők Közhasznú Egyesülete (Debrecen) /MPKE/ néven működik) alapító tagja, annak 2006-ig (alapító) első elnöke. A Debreceni Pozsgástár című egyesületi folyóirat névadó és alapító főszerkesztője (1998-2006). Napjainkban a MPKE tiszteletbeli elnöke, az egyesület folyóiratának alapító-főszerkesztője, tudományos lektora. A Pozsgások címő, oldalakból gyarapodó, a két hazai egyesület (2009-től csak a MKOE) által kiadott könyv egyik létrehozója, szerkesztője, társszerzője és tudományos lektora. Számos cikk írója, több pozsgásokkal foglalkozó egyéb könyv szakmai lektora, egynek közreműködő szerzője. Ezen kívül 14 botanikai, természetvédelmi szakkönyv társszerzője. A hazai pozsgások természetvédelméért is a Pro Natura emlékérem kitüntetettje. A Debreceni Egyetemen a Növénytársulástan, a Védett növényeink, Pozsgásbiológia tantárgyak oktatója, ez utóbbit itthon csak ő tanítja. A hazai gyűjtök körében a megfelelő szakmai nyelv használatának szorgalmazója, és a biológiai ismertterjesztésért sokat tevő szakember. A Nyírség flórájának és vegetációjának vizsgálatán kívül kutatási területe a konzervációbotanika, társulás- és rendszertan bizonyos területei, a hazai pozsgásnövények és a kaktuszfélék családjának biológiája, az utóbbiból főleg az észak- amerikai „kis” nemzetségeké, Dél-Amerikából a Gymnocalycium, a Blossfeldia nemzetségeké és rokonsági körüké. Tizenkétezer kötetes könyvtárából közel 800 foglalkozik pozsgás életmódú növényekkel. A több ezres gyűjteményének egy részét, és vonzódását a szukkulensekhez édesapjától, néhai Papp Elektől örökölte. Több botanikai expedíción ill. szakmai úton vett részt pozsgás-élőhelyeken és botanikus kertekben.
- Dr. Pásztor Lajos:
- 1921- . Állatorvos. A kövirózsák nemzetközileg ismert kiváló szakértője és gyűjtője. Szentendrén jelentős Semprvivum gyűjteményt hozott létre. Dolgozott az Állategészségügyi Kutató Intézetben (a sertések mesterséges megtermékenyítési eljárásának kidolgozója), a Fővárosi Állatkertben és a Vadegészségügyi Laboratóriumban. A MTV és a MR több műsorának szerkesztésében vett részt. Több könyvet írt: Szobamadarak, díszmadarak, Kövirózsák (2001). Anisits János Dániel Emlékérem kitüntetettje 2002-ben.
- Pintér Péter:
- Kaktuszgyűjtő. A MKOE magfelelőse, majd gazdasági alelnöke, s később (1991-től) a MKOE elnöke, a Közlemények szerkesztője. 2005-ig a Kaktusz-Világ szakmai lektora. Anisits János Dániel Emlékérem kitüntetettje 2008-ban.
- Rácz László:
- 1954- . Informatikus. A DKKE (MPKE) alapító, az Internoto szervezetnek rendes tagja. Jelentős Echinofossulocactus, Matucana, Notocactus, és Lithops győjteménnyel rendelkezik, és ezen nemzetségek jeles ismerője. Több alkalommal publikált a debreceni Pozsgástárban.
- Rigerszki Zoltán:
- 1971- . Kaktuszgyűjtő. A MKOE tagja. Több külföldi - élőhelyi gyűjtőút résztvevője. A Melocacti of Kuba (2007) című könyv társszerzője. 2004-től a Kaktusz-Világ felelős szerkesztője. Színvonalas Melocactus szakgyűjteménye van.
- Romhányi Tivadar:
- 1925-2001. Tanyai tanító, aki később Debrecenben telepedett le. Hazai szinten különösen kimagasló Gymnocalycium szakgyűjteménnyel rendelkezett. Eredményesen szaporította a kaktuszokat, és pozsgás növényeket. A DKKE tagja.
- Sajti Sándor:
- 1929-ben született. Gyulai kaktusz- és pozsgásgyűjtő, jelentős Lithops kollekcióval. 1962 óta gyűjti a növényeket. A hazai kaktuszosok egyik leginkább köztiszteletben álló tagja, a kaktuszgyűjtők szeretett tanítója. A MKOE alapító tagja. Jelentősen hozzájárult a keresett növények hazai elterjesztéséhez. Anisits János Dániel Emlékérem kitüntetettje 1999-ben.
- Dr. Schummel Rezső:
- 1924.06.27-1993.03.03. Dunaújvárosi kohómérnök. 1969-1984 között főiskolai tanár. Vegyes kaktuszgyűjteménnyel rendelkezett. Külföldről származó magokról szaporította a kaktuszokat, elősegítve a ritka fajok hazai elterjedését. 1993-ban Anisits János Dániel Emlékérem elismerésben részesült. Halála után felesége, Kamilla néni tovább gondozta a gyűjteményét.
- Szabados Attila:
- 1973- . Fóton élő kaktuszgyűjtő és kereskedő. Tagja a MKOE-nak és a MPKE-nek. A családi vállalkozásban termesztett és árult rendkívül nagy kínálatával, nagyban hozzájárult a hazai kínálat bővüléséhez, új fajok elterjesztéséhez.
- Dr. Szabó Árpád:
- 1999-ben halt meg. Mérnök, a Budapesti Műszaki Egyetem tanított. Kaktuszgyűjtő, kedvencei a Gymnocalyciumok és a Discocactus-ok voltak. Kiemelkedő Discocactus gyűjteménnyel rendelkezett. A Budapesti Helyi Csoportot vezetője, és 1986-ig a MKOE elnöke is volt, és a Kaktusz-Világ szerkesztőbizottságának tagja, melyben többször publikált.
- Szabó Dezső:
- 1926-1984. Kaktuszgyűjtő, az I.O.S. tagja. A Törpe Kaktuszok (1971) címő zsebkönyv szerzője, társszerzője a Dr. Nemes Lajos - Szabó Dezső: Kaktuszok (1981) című sikeres könyvnek..
- Szabó János:
- 1933-1999. Debreceni kaktuszgyűjtő. Gazdag Ariocarpus, Astrophytum. Gymnocalycium gyűjteménye volt. Kiterjedt gyűjtői kapcsolatokkal rendelkezett. Hozzájárult a kaktuszgyűjtők körének bővüléséhez.
- Dr. Szabó Miklós:
- 1983-ban hunyt el. Jogtanácsos. Kaktuszgyűjtő. A TIT, a Csili tagja és ez utóbbinak a vezetését is ellátta.
- Szunyogh Menyhért:
- 1949-. Nyíregyházi kaktuszgyűjtő. 1984 óta gyűjti a kaktuszokat, 1985-ben építettem az elsőüvegházamat. 1987 óta foglalkozik magvetéses szaporítással. Vegyes gyűjteményéből, kiemelendő a Mammillaria, és a Sulcorebutia nemzetség, míg a pozsgások közül az Echeveriák, a kristályvirágok, azon belül is a fagytűrő Delospermák, továbbá a hagymás, gumós növények.
- Szutorisz Gyula:
- 1930-. Kaktuszgyűjtő, kaktuszkertész, aki jelentős sziklakerti és üvegházi gyűjteménnyel rendelkezik, ezen belül is kiemelkedő a tálálló és a Mammillaria szakgyűjteménye. 1971-től a MKOE alapító tagja. Jelentősen hozzájárult a magyarországi kaktuszos irodalmi élet kiteljesedéséhez, és a faj-azonos növények hazai elterjedéséhez. 1997-2003 között szerkesztette a MKOE Mammillaria Szakcsoport tájékoztatóját, a Polyedra-t, s több tudományos igényű és színvonalú, rendkívül alapos cikk szerzője. A Kaktusz-Világ felelős szerkesztőjeként és a szerkesztőbizottságának tagjaként is dolgozott. Gondozta és gondozza Nagysurányi Miklós Mammillaria hagyatékát. Több előadás anyagát dolgozta ki audovizuális eszközökre. 1997-ben a MKOE által Anisits János Dániel Emlékéremmel lett elismerve.
- Szűcs Lajos:
- A Budapesti Füvészkert munkatársa volt. Nagy tapasztalatú kaktuszgyűjtő. Az 50-es években a TIT Budapesti Növénykedvelő Szakkörét vezette. A Kaktusz Világ szerkesztő bizottságában is dolgozott. A Kedvelt kaktuszok, pozsgások (1984), és a Kaktuszok, pozsgás növények (1960) című könyv szerzője.
- Tamás Gyula:
- 1914-2001. Az 50-es években a TIT Budapesti Növénykedvelő Szakkörének tagja, ahol 1959-ben „kaktuszkedvelő csoportot” hozott létre. 1962-től a Pesterzsébeti Vasas Szakszervezet Művelődési Házba, a „Csili” székházba költöznek (Alapító tagja a Csili Kaktuszkedvelő Körnek). 1980-1984 között a szakkör vezetője. 1986-tól a MKSZKE (a Csili jogutódja) elnöke.1990-ben lemond tisztségéről. 1990-től a MKOE örökös tiszteletbeli elnöke. Jelentősen közreműködött a MKOE külföldi kapcsolatainak kiépítésében. 1996-ben Anisits János Dániel Emlékéremmel kitüntetve.
- Tóth László:
- 1920-1990. Szombathelyi gyűjtő. A szombathelyi kaktuszkört is vezette. Rendszeresen publikált a Tövisek folyóiratban.
- Tóth Norbert:
- 19. Debreceni kaktuszgyűjtő, kiemelkedő Ferocactus szakgyűjteménnyel. 2007-ben Mexikóban vett részt gyűjtőúton. A DKKE, majd a MPKE gazdasági felelőse. A Debreceni Pozsgástár szerkesztőbizottságának a tagja, s az újságban rendszeresen publikál. Társszerzője az 2009-ben megjelent Hordókaktuszok - A Ferocactus nemzetség monográfiának.
- Ujréti Endre:
- 1937-. 1960-tól, gyűjti a kaktuszokat. 2000-ben bekövetkező betegségéig tagja a MKOE-nek, melynek rövid ideig vezetőségi tagja is volt. 1986-ban kiadta A fán lakó kaktuszok, 2003-ban a Dinnyekaktuszok című könyveket. 2007-ben a Melocacti of Cuba (Kuba melókaktuszai) című könyv társszerzője. 2003-ban Anisits János Dániel Emlékérem elismerésben részesült.
- Ujréti Miklós:
- 1965-. l977-óta tagja az MKOE-nek. 1989-től a Budapesti Helyi Csoport vezetője. Sedum, Sempervivum, Escobaria , Echinocereus és egyéb télálló, szárazságtűrő nemzetségek gyűjtője. Kertésztechnikus. Szakterülete az évelő növények termesztése, 1990-2002-ig tetőkertek létesítésében közreműködött. Szerzőtársa volt az 1984-ben megjelent Latin-Német-Magyar kertészeti kisszótárnak, mely 2000-ben egy kertészeti tankönyv részeként is megjelent. 1997-ben és 2003-ban került kiadásra a dr.Végh Gerzsonnal közösen szerkesztett Magyar pozsgásnövény-gyűjtők címtára.
- Úrbán Sándor:
- 1926-2002. Szlovákiában élt magyar származású kaktuszgyűjtő. Bűvös tövisek című könyve szlovák és Orosz nyelven és kiadásban jelet meg. Több magyar egyesületnek is a tagja volt (Csili, MKOE). 1994-ben kitüntetve az Anisits János Dániel Emlékéremmel.
- Dr. Végh Gerzson:
- 1980 óta gyűjti a kaktuszokat. Ujréti Miklóssal közösen szerkesztette az 1987-ben és 2003-ban kiadott Magyar pozsgásnövény-gyűjtők címtárát.
- Vígh Gyula:
- 1993-ban hunyt el. Csili és MKOE tagja. Hosszú ideig vezette a Hatvani Helyi Csoportot. Vegyes gyűjteménnyel rendelkezett. Az 50-es években a TIT Budapesti Növénykedvelő Szakkörét vezette. A Kedvelt kaktuszok, pozsgások című könyv szerzője (1984).
- De Zanca Adolfné:
- 1919-2003. Kaktusz és szukkulens növények gyűjtője. Tagja volt a Csili-nek és a MKOE-nek. Részt vett a Pécsi Kaktuszkedvelő Szakkör megszervezésében és a kiállítások megrendezésében.
Dr. Erostyák Mihály és Kiss László
Orosháza