A Debreceni Pozsgástár 2017. 4. újságjából




- További információ A Debreceni Pozsgástár 2017. 4. újságjából tartalommal kapcsolatosan
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Írta: Hegyeshalmi Richárd
Újabb kiadványokkal gazdagodott honlapunk digitális könyvtára.
Felkerült a Hajdú-Bihari kaktuszkedvelők tájékoztatója 1971. évi 3 és 4. újságja. Ezzel az 1971. évi évfolyam hiánytalan, minden száma elolvasható.
Köszönet Dr. Nemes Lajosnak (Szomód), aki a 3. és 4. újságot rendelkezésükre adta.
Írta: Nagy Sándor
Írta: Priszter Szaniszló (1917-2011)
Az első történeti összefoglaló mai ismereteink szerint A Magyar Királyi Kertészeti Tanintézet Közleményeiben jelent meg 1936-ban. Írta Domokos János (1904-1978), aki később a Kertészeti Főiskola Dísznövénytermesztési és Dendrológiai Tanszékének professzora lett. Életét, munkásságát ismerteti a következő rövidített megemlékezés, melynek szerzői Schmidt Gábor, Sipos Elek és Szántó Matild.
Írta: Fábián László
2. RÉSZ: MEGJELENTEK A TERMÉSZETES RENDSZEREK?
Rajzolta: Balázs Nóra 2.c osztályos tanuló, Hunyadi Mátyás Tagiskola, Berettyóújfalu.
Írta: Fábián László
1. RÉSZ: A KEZDETEKTŐL A II. VILÁGHÁBORÚIG
Egyesületünk Iskolaprogramja keretében ismét sikerült megörvendeztetni a nebulókat. Rácz László és Szászi Róbert növényfelajánlásának, továbbá Kovács István gyűjtőtársunk hathatós segítségének köszönhetően a felsőpetényi általános iskolai Kaktusz Klub gyerekei bővíthették gyűjteményüket.
Köszönjük a lehetőséget, a segítséget és a képeket Szabóné Csorba Erika Tagintézmény vezetőnek.
Szászi Róbert
Ez a sorozat nem egyes csoportosulások történetéről szól, hanem az egész magyarországi kaktusz és pozsgásgyűjtés múltjának néhány lapjáról.
Ficzere Miklós
A képeket Epresi László küldte meg társaságunk részére 2014-2015 telén. A képbe írt felíratok Epresi Lászlótól származnak. Az egyéb írások EL (Epresi László), FM (Ficzere Miklós) jelzéssel ellátva.
Írta: Ficzere Miklós
Írta: Fábián László
A Debreceni Pozsgástárban megjelenő cikkekhez tartozó olyan kiegészítéseket olvashatnak, amelyek valamilyen ok miatt a Debreceni Pozsgástárban nem jeleníthetők meg.
Az ok technikai jellegű és nem tartalmi!
Összeállította és írta: Szabó Gábor
Molnár Ádám 2. oszt. tanuló rajza, Hunyadi János Általános Iskola, Mikepércs
Decemberben jelenik meg Egyesületünk új falinaptára
a
A naptár nagyméretű, A3-as álló formátumú lapjain 12 „állati” jó felvételen többek között madarak, rovarok, hüllők láthatók különféle pozsgásnövények társaságában.
Ára: 1500 Ft/db + postaköltség, de személyesen is átvehető előzetes egyeztetést követően Debrecenben. Megrendeléseiket az alábbi elérhetőségeken várjuk:
Joël Lodé Taxonomy of the Cactaceae (A Cactaceae rendszertana) című hatalmas, két kötetes monográfiája 2015 tavaszán jelent meg. Ekkor az áprilisi hírlevelünkben röviden ismertetést adtunk közre a könyvről számtalan kérdést megfogalmazva. E rövid ismertetésen túl mindenképpen foglalkoznunk kell a könyvben közreadott új rendszertannal és annak kritikai elemzésével. Erre a feladatra Fábián László (Udvard, Szlovákia) vállalkozott, aki meglátásait, véleményét több részben kívánja megosztani olvasóinkkal. Most e sorozat 1. részét olvashatják.
(-fm-)
Írta: Dr. Nemes Lajos
A növénytanban – a botanika tudományában – minden faj nemzetközileg érvényesnek elfogadott, hitelesen leírt és közölt nevet visel. A fajokat kettős latin névvel jelöljük (binominalis nomenclatura, magyar átírásban: binominális nomenklatúra). Korábban, 1735 előtt az egyes növényfajok elnevezését mondatokkal történő körülírással rögzítették a korok tudósai. A jelzett évvel kezdődően Carl Linné svéd tudós bevezette az említett kettős nevezéktant.
Írta: Szabó Gábor
Ez a sorozat nem egyes csoportosulások történetéről szól, hanem az egész magyarországi kaktusz és pozsgásgyűjtés múltjának néhány lapjáról.
Ficzere Miklós
A képeket Epresi László küldte meg társaságunk részére 2014-2015 telén. A képbe írt feliratok Epresi Lászlótól származnak. Az egyéb írások EL (Epresi László), FM (Ficzere Miklós) jelzéssel ellátva.